NOWOCZESNY MINIMALIZM

Nowoczesna aranżacja balkonu

Przestrzeń balkonu zaprojektowano w taki sposób aby mógł pełnić jednocześnie funkcję tarasu widokowego. Zagospodarowanie przestrzeni cechuje prostota i minimalistyczna konsekwencja przy wprowadzaniu liczby elementów koncepcji i wydzielaniu przestrzeni.

Całość osłonięto od góry rozsuwaną konstrukcją zadaszenia z białego płótna. Centralnie umieszczono drewniany stół ogrodowy wykończony szkłem wraz z miejscami siedzącymi by usprawnić komunikację miedzy balkonem i salonem. Od strony prawej zastosowano drewniane konstrukcje kratownic wraz z donicami, które w przyszłości będą stanowić podporę dla porastających je pnączy. Kratownice stanowią izolacje widokową i akustyczną dodatkowo osłaniają cześć centralną od podmuchów wiatru. Po przeciwnej stronie zaprojektowano  grill kamienny, wykorzystując przestrzeń, która została specjalnie do tego wyodrębniona. Grill posiada prostą formę geometryczną wraz z miejscem na drewno a jego lokalizacja nie wprowadza konfliktu w komunikacji, jednocześnie czyniąc go łatwo dostępnym. Całość dopełniają minimalistyczne, metalowe donice rozstawione w rymie i obsadzone roślinami ozdobnymi z kwiatów, które stanowią akcenty barwne i zapachowe przestrzeni balkonu. Balkon wykończono metalową balustradą z taflami szkła.

minimalistyczny taras ogrodowy

 

Taras w ogrodzie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych form zagospodarowania przestrzeni pod kątem rekreacji użytkowników. W koncepcji problematyczne było wygospodarowanie przestrzeni tarasu ze względu na istotną ingerencje w formę terenu istniejącego. Przestrzeń tarasu wyodrębniono przez zastosowanie muru oporowego, wykończonego naturalnym tworzywem kamiennym. Mury wytyczają kształt tarasu, pełnią role izolacji i nadają dyskretny charakter przestrzeni. Różnice wysokość łączą schody stanowiące integralny element muru, które są komunikacją między dwoma poziomami w ogrodzie. Od strony południowej, ścianę stanowi rabata z krzewów ozdobnych z barwnymi akcentami. Po wschodniej stronie wejście, tworzą drewniane konstrukcje kratownic, porośniętych pnączem.

Podłogę tarasu stanowi  nowoczesny materiałdecki imitujące drewno. Materiał przyjazny, odporny, bezpieczny i nadający ciepły, przytulny klimat miejsca. Głównym akcentem jest geometryczny zbiornik wodny z trzema różnej wysokości dyszami metalowymi,  tworzącymi rytm płaszczy wodnych. Dopełnieniem są proste w swojej formie meble ogrodowe, wykonane z elementów drewnianych i metalowych oraz metalowe, smukłe donice ustawione w rytmie, ozdobione kwitnącymi bylinami (dają możliwość wprowadzania dowolnej kompozycji użytkownikowi).

Całość zagospodarowania tarasu nawiązuje kompozycyjnie do balkonu powyżej. Zastosowano jednolite, tożsame materiały: ciepłe drewno, surowy, naturalny kamień i akcent z zimnego dostojnego metalu. Koncepcja celowo ogranicza ilość zastosowanych elementów aby zbudować nowoczesny, minimalistyczny i harmonijny ład przestrzeni ogrodowej.

 

 Dodaj komentarz